Práca pre informatikov

Práca v IT na dosah:

Kategórie článkov

Chcem ísť na

Reklama

Aktuálne spravodajstvo

Dostali ste výpoveď? Tešte sa!   

Prepustenie zo zamestnania je hlboko emocionálna záležitosť. Patrí medzi najstresovejšie životné situácie. Zvládnuť krízovú situáciu nie je jednoduché. Takto ich zvládajú úspešní.

Hrom z čistého neba. Výpoveď. Katastrofa. Prvé pocity, ktoré sa zmocnia niektorých od zamestnania závislých zamestnancov. Málokoho asi napadane, že to môže byť práve ten najlepší deň v kariére práve prepusteného nešťastníka. Áno, naozaj, s odstupom času, po prekonaní prvého pocitu zo zemetrasenia, s odstupom niekoľkých rokov mi mnohí moji známi po vyrozprávaní svojich osudov povedali, že to bolo to najlepšie, čo mohol pre nich ich šéf urobiť  - dať im výpoveď.  

 

Áno, môže to byť ten najlepší krok vpred. Avšak záleží na tom, ako sa k novej situácii postavíte. Záleží na tom, či negatívny fakt necháte na seba pôsobiť a ovplyvnovať ním svoje myšlienky. Alebo negativitu pretavíte do pozitívneho vzdoru a pochopíte ako motiváciu pre váš ďaľší osobný vývoj. Záleží na vašej mentálnej fokusácii. Zmocníte sa situácie ako novej výzvy, ako znovuotvoreného vesmíru neobmedzených príležitostí, ako vzrušenia z nových možností? Takéto uvažovanie, ale predovšetkým aj správanie sa, som identifikoval v osobných príbehoch štyroch mojich blízkych známych. Je to síce malá vzorka, aby sa dala zovšeobecňovať, ale na strane druhej sú to skutočné príbehy ponúkajúce inšpiráciu pre tých, ktorí ju chcú.

 

Prvý prípad je dostatočne známy a rozšírený. Zmena osoby na poste šéfa. Nech sú už konkrétne dôvody akékoľvek, nie je výnimočné, že zmena šéfa so sebou prináša personálne zmeny.  Takúto skúsenosť mal aj môj prvý prepustený. Nový šéf priniesol zmenené priority, postupy, systém hodnotenia, tempo práce.  Vzájomné nepochopenie sa hromadilo i keď výsledky a loajalita zamestnanca boli veľmi dobré. Prišla výpoveď, ktorá  i keď nebola katastrofou, bola prekvapením. Z pozitívnej angažovanosti prepusteného tento negatívny šok nevyviedol.  Rozbehol si vlastné podnikanie a ako konštatoval s odstupom času, výpoveď bola tá najlepšia vec, ktorú mi šéf mohol darovať.

 

Iniciatíva, angažovanosť a vyžadovanie si viac zodpovednosti, so snahou posúvať firmu  zamestnávateľa vpred, bol dôvodom prečo dostal výpoveď druhý môj prepustený.  Strach a ohrozenie viedlo šéfa k takémuto riešeniu situácie s ambicióznym podriadeným. Viera vo vlastné schopnosti a vzdor dokázať svoju pravdu viedli i v tomto prípade k založeniu vlastnej spoločnosti. Dnes úspešný podnikateľ takto komentuje zvrat vo svojej kariére: Nemám mu za zlé že ma vyhodil, bez jeho pričinenia by som nikdy nezaložil vlastnú firmu.

 

Dôsledne si plnil svoje povinnosti. V rámci hobby si rozširoval znalosti i mimo svoju profesiu u zamestnávateľa, čo mu neskôr umožnilo mať vedľajší príjem. Táto skutočnosť však bola neprijateľná pre nadriadeného. Musel si vybrať, vzdať sa svojho hobby alebo odísť. Svoje rozhodnutie odísť  po rokoch hodnotí takto: Môžem len poďakovať svojmu šéfovi, že ma donútil odísť. Dnes mám firmu s piatimi zamestnancami.

 

Môj štvrtý prepustený nezapadol do tímu. Bol nominovaný na post manažéra tímu. Skúsený manažér,  avšak neakceptovaný tímom, ktorý dostal.  Prišlo k stretu odlišných firemných kultúr. Keďže tím bol v prevahe, musel odísť manažér. Jeho to však nezlomilo. Skôr naopak. Akcelerovalo túžbu robiť si veci po svojom. Dnes manažuje vlastnú spoločnosť.  Ako neskôr povedal, výpoveď bola šokujúca, ale dnes je za ňu vďačný.

 

Ak ste aj dostali výpoveď, nerobte paniku. Kaša sa neje taká horúca ako sa navarí. I keď uvedené štyri príbehy sa môžu zdať ako nereprezentatívne, nech nám poslúžia ako dôkaz o tom, že záleží len na nás, záleží na tom ako sa postavíme k problému, záleží na našej mentálnej fokusácii. Ak si vyberiete pozitívne vnímanie, ste štastný človek.

 

Kdesi v nejakom analytickom článku som čítal, že zamestnanci počas celej svojej pracovnej kariéry dnes v priemere absolvujú sedem zamestnaní. Dôvody pre zmenu sú mnohoraké. Presťahovanie, rozhodnutie podnikať, prestup na lukratívnejšiu pozíciu do inej firmy, výpoveď zo strany zamestnávateľa, prípadne iný dôvod. V spomenutom článku nebolo uvedené koľkokrát v priemere odchádza zamestnanec nedobrovoľne, keďže však mení job v priemer šesť krát, dá sa odhadnúť, že v priemere aspoň raz to je nedobrovoľne pre každého.  Pokiaľ sa vás dnes tento problém netýka a nikdy sa s ním nestretnete, môže byť užitočné vedieť aspoň pochopiť tých vo vašom okolí, ktorých sa to týka.

 

Autor: Jaroslav Eliáš

Vyhľadať v IT článkoch:

Hľadať slová:

Zasielať emailom:

Z oblasti: IT články
kariéra
telco
Zasielať info denne
1x týždenne
Na email: